Det er det fordi, uddannelsen til tegnsprogs- og skrivetolk foregår på en professionshøjskole. Vi har i Danske Døves Landsforbund (DDL) længe været bekymret for, om vi i fremtiden får uddannet nok tegnsprogstolke. Antallet af unge, der søger ind på uddannelsen, er faldet drastisk gennem længere tid. Og frafaldet af studerende er for stort.
Vi har derfor været i dialog med Marlene Harpsøe fra Danmarksdemokraterne for at sikre, at uddannelsen til tegnsprogstolk ikke blev forringet i forbindelse med uddannelsesreformen. Danmarksdemokraterne har nu fået forhandlet en fin tekst ind i aftalen om en ny reform af professionshøjskolerne og erhvervsakademierne:
“Tegnsprogs- og skrivetolkeuddannelsen
– Partierne er enige om, at der skal igangsættes en særskilt indsats i relation til professionsbacheloruddannelsen i dansk tegnsprog og skrivetolkning for at sikre uddannelse af det nødvendige antal kvalificerede tegnsprogs- og skrivetolke. Der igangsættes således et uddannelsesspecifikt udviklingsarbejde i relation til professionsbacheloruddannelsen i dansk tegnsprog og skrivetolkning med henblik på konkrete kvalitetsforbedringer af uddannelsen, der kan bidrage til at øge søgningen og reducere frafaldet på uddannelsen.”
Vi er i DDL rigtig glade for, at den opmærksomhed på uddannelsen til tegnsprogstolk er blevet forhandlet ind i den nye aftaletekst.
© 2025 Danske Døves Landsforbund – Designet af Aveo web&marketing