Støt DDL

Nyt uddannelsesforløb for døve tegnsprogstolke

Tilbage i marts orienterede vi om, at Den Nationale Tolkemyndighed (DNTM) har besluttet at godkende et nyt hold døve tegnsprogstolke, hvis deres undervisningsforløb og eksamination overholder nogle bestemte krav. Nu er der nyt om forløbet.
22. maj 2025

Tegnsprogstolken.dk (Mallard) udbyder et uddannelsesforløb for døve tegnsprogstolke med start til januar 2026.

I Danske Døves Landsforbund er vi rigtig glade for, at der nu bliver uddannet et nyt hold døve tegnsprogstolke. Behovet for døve tegnsprogstolke har længe været større end de nuværende døve tegnsprogstolke har kunnet klare. Efter det første hold døve tegnsprogstolke blev uddannet for 10 år siden, er døve tegnsprogstolke blevet en fast og uundværlig del af tegnsprogstolkekorpset i Danmark.

Det er dejligt, at det denne gang er en tolkeleverandør, der har taget initiativ til uddannelsen, ligesom vi også glæder os over, at DNTM har godkendt at bruge de nye tegnsprogstolke, når de har afsluttet og bestået deres uddannelse.

Læs mere om uddannelsesforløbet her.